Vertikála Le Stanze del Poliziano IGT Poliziano

Pod názvem „Le Stanze“ Poliziano vyrábí “supertoskánské” víno pojmenované podle básnické sbírky středověkého básníka Angela Ambrogini, známého spíše pod jménem Poliziano, kterého má vinařství ve svém emblému. 

 Excelentní supertoskánské víno, skoro 90% Cabernet Sauvignon a 10 - 15% Merlot (v každém ročníku se poměr liší).

 

Vertikální degustace ročníků: 2007, 2011 a 2012

odesíláme ihned
Značka: Poliziano
6 195 Kč –10 % 5 575 Kč 1 858 Kč / 1 ks
Kategorie: Vertikály v degustační bedýnce
Region: Toskánsko
Ročník vína: 2007, 2011, 2012
Le Stanze Poliziano vertikální degustace ročníku 2007 2011 2012
6 195 Kč –10 %

Fermentace a macerace hroznů probíhá při kontrolované teplotě 20 - 25 dní, a poté putuje na 16 měsíců do nových francouzských barikových sudů.

Barva je rubínově červená, ve vůni můžeme cítit třešeň, višeň či orientální koření. Tříslovina na patře je velmi elegantní s dlouhou "dochutí".

Má opravdu velký potenciál k dlouhověkosti - 20 let a více. 

Roční produkce asi 18.000 lahví.

Ročník 2007

Rok 2007 se hned od počátku nezdál být úplně normálním rokem - hlavně pro svůj klimatický průběh. Zima byla povětšinou teplá, léto ale naopak chladnější s minimálními meziročními srážkami. Vinobraní muselo být velmi brzké a s nízkými výnosy (pokles asi o 15% oproti jiným ročníkům). Avšak kvalita sklizených hroznů velmi vysoká a díky absenci srážek byly hrozny úplně zdravé. Vína tohoto ročníku jsou velmi zajímavá a projevují se mohutně. Ročník 2007 se řadí mezi dlouholeté.

Ročník 2011

V roce 2011 byla zima dosti deštivá, chladné jaro poškodilo právě kvetoucí révu. Vysoká vlhkost negativně ovlivnila opylování, a tím i množství hroznů. Červenec a srpen byl s opravdu vysokými teplotami a to i v noci. Září bylo nejteplejší za posledních 150 let. Vinobraní o 15 dnů dříve, než je obvyklé. Hroznů bylo málo a velikostně výrazně menší. V mnoha případech lze hovořit o sběru již částečně sušených hroznů. Vína mají střední kyselinu, jsou silná a extraktivní s alkoholem ne zřídka dosahujícím k 15%. Rozhodně se nejedná o ročník s dlouhým potenciálem zrání, ale rozhodně velkou předností je svěžest a dynamika, která umožňuje, že si víno skvěle vychutnáte jako mladé. Tento ročník byl pro vinaře opravdovou zkouškou zručnosti a umění. Jen díky bohatým zkušenostem se podařilo z tohoto ročníku vyrobit vína, která jsou označována jako nadprůměrná, což Le Stanze vinaře Carlettiho je tohoto důkazem.

Ročník 2012
V tomto roce byly velmi teplé zimní měsíce - okolo 15 °C. Potom ale přišly dva velmi chladné měsíce - leden a únor (nejchladnější za posledních 10 let) s teplotami až -15 °C. Četné sněhové srážky v průběhu zimy zajistily ideální zásobu vody nezbytnou pro růst révy. Nástup růstu vegetace byl pozvolný, jaro bylo chladnější s deštěm, květen byl již teplý (teploty 15-17°C) a suchý, což mělo dobrý vliv na zrychlení růstu vegetace - tedy i révy. Příliš deštivý červen zapříčinil menší květnatost a důsledkem toho byl menší počet hroznů. Koncem června nastalo suché a teplé počasí - v srpnu dokonce dosáhlo až 38°C ( skoro měsíc před sklizní).  Skvělé klimatické podmínky v září a říjnu umožnili ideální vyzrálost révy. Vína ročníku 2012 mají výborné organoleptické vlastnosti, díky nimž jsou mimořádně vyrovnaná, s krásným a strukturovaným tělem, vyváženým alkoholem a velkým potenciálem zrání.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: