Umbrie /Umbria/

Umbrie italský vinařský region Umbria 2

 Umbrie leží ve střední části Itálie. Je jedním z nejmenších italských regionů a zároveň jediným vnitrozemským regionem. Na severozápadě sousedí s Toskánskem, na východě s Marche a na jihozápadě s Laziem.

Tato nádherná oblast se nazývá „Zelené srdce Itálie“ díky své unikátní scenérii, která se skládá z nepřetržité série zvlněných zelených kopců, a vytváří jednu z nejkrásnějších krajin v Itálii. Tyto svahy byly odjakživa pokryté vinicemi a olivovníky, což jsou dva základní elementy gastronomické tradice Umbrie již od dob Etrusků.

Hlavním městem je Perugia, jejíž rozsáhlé historické centrum se působivě rozpíná v prudkých svazích Apeninského podhůří. Nacházejí se zde také historická města Assisi a Norcia, spojená se jmény Františka z Assisi a sv. Benedikta.

Mezi nejznámější historické památky patří města Orvieto, Assisi, Spoleto, Todi a stovky jiných středověkých osad se svými národními parky. Této oblasti se přezdívá region 100 měst a 1000 barev! Nejznámnější oblasti regionu jsou Orvieto,Torgiano a Montefalco Vládnou zde neobyčejně teplá léta a velmi studené zimy.

Přesto, že Umbrie je jedním z nejmenších regionů z Itálie, může se pochlubit hned třinácti oblastmi DOC, dvěmi DOCG, nesčetným počtem vín IGT a IGP z nejrůznějších míst, ze kterých budeme jmenovat např. Orvieto, Assisi, Spoleto, Torgiano, Montefalco, Colli Perugini, Colli Martani, Colli Amerini, Todi, jezero Trasimeno, jezero Corbara, horní údolí řeky Tevere.

Nejznámější oblasti regionu jsou Orvieto,Torgiano a Montefalco.

Nejznámějším vínem je určitě červené Sagrantino di Montefalco (DOCG), nekorunovaný král mezi víny tohoto regionu  který má své vlastní chráněné i zaručené označení původu DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita).

Velmi populární je bílá autochtonní odrůda Grechetto, mezi další bílé pěstované drůdy patří:Trebbiano, Chardonnay, Malvasia. Z červených odrůd je to Sagrantino,Sangiovese, Cabernet Franc i Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir.

 

 ∇  NAŠI VINAŘI
    Antonelli San Marco