Aldo Conterno

Poderi Aldo Conterno vinařství Piemont


Vinařství Poderi Aldo Conterno  se nachází v Bussia Monforte d'Alba, která je opravdovým srdcem vinařské oblasti  Barolo .
Usedlost Conterno, která vyrábí vína výhradně ze svých vlastních hroznů se skládá z 25 hektarů vinic. Vína se produkují v kontrolních zónách Denominazione di origine controlata e garantita (DOCG) - Barolo (Romirasco, Gran Bussia, Colonnello, Cicala, Barolo Bussia) a Denominazione di origine controlata  (DOC) - Barbera d'Alba (Conca Tre Pile) a Langhe a nyní i novinka bílé víno Chardonnay Bussiador.
Vinice se nacházejí v nadmořské výšce 350 - 400 m. Výnosy na hektar jsou velmi nízké a celková produkce činí pouze 80 000 lahví ročně.
Sklizeň začíná v polovině září a probíhá výhradně ručně s velmi pečlivým výběrem sklizených hroznů.
Červená vína, která vždy dodržují přísnou rodinnou tradici, nejsou nijak čištěna či filtrována.

Historie 
V 19. století emigrovali předkové Alda Conterna do Argentiny, ale kvůli různým rodinným nepokojům se po několika letech vrátili zpět do Itálie. Tehdy přivedl Giovanni Conterno svou rodinu zpět na malou vinařskou farmu svého otce Giuseppeho v Monforte d'Alba a začal mu pomáhat při výrobě místního vína. Po návratu do podnikání zvýšil Conterno výrobu vína, která se prodávala v sudech nejen v Itálii, ale i v Americe, a to díky příbuznému, který zůstal v Argentině.
V reakci na tržní poptávku pak Conterno cítil potřebu vytvořit vynikající Barola, která by byla vyráběna výhradně z nejlepších ročníků, s dlouhou vinifikační dobou a schopné vysoké dlouhověkosti.
V roce 1920 byla první produkce těchto Barol plněna do lahví.
Na konci 30. let Giovanni předal otěže celého vinařství svému synovi Giacomovi, který pokračoval v tradici svého otce s odhodláním a prozíravostí, osobně navštěvoval své klienty a využíval prestiž, kterou měl díky svým skvělým Barolům, aby založil jeho vlastní pobočku (zastoupení) v mnoha regionech Itálie. Během těchto let začali jeho synové Giovanni a Aldo pomáhat a následovat svého otce při vedení podniku.
V roce 1950 se Aldo rozhodl vyrazit do Ameriky s ambicí pomoci strýci, který žil v Kalifornii,  vytvořit vinařský podnik. Toto období ve Spojených státech se ukázalo jako velmi konstruktivní a nezapomenutelné pro Alda (sloužil i v americké armádě během Korejské války), ale z různých důvodů musel opustit zemi a vrátit se domů do svého rodinného podniku v Itálii.

Giacomo předal vinařství svým synům v roce 1961: šlo o prosperující a prestižní firmu, uznávanou ve většině zemí.
Pětiletá zkušenost ve Spojených státech však vyvolala v Aldovi touhu založit vlastní firmu. Z tohoto důvodu se po značné době práce po boku svého bratra rozhodl uskutečnit sen, který byl v Americe přerušen (strýc v Kalifornii nakonec od podnikání ve vinařství upustil).
V roce 1969  Aldo koupil panství FAVOT a založil   vinařství PODERI ALDO CONTERNO .

V současné době společnost řídí tři synové Alda: Franco (věnuje se převážně obchodu a marketingu), Stefano (enolog a většinou ho ani ve vinařství neuvidíte - stále je na vinicích) a Giacomo (řídí chod degustací přímo v usedlosti v Monforte d´Alba a věnuje se celé administrativní činnosti vinařství), kteří šli po stopách svého otce a pokračují v rodinné tradici.

CONCA TRE PILE BARBERA D´ALBA DOC,Poderi Aldo Conterno, Itálie
1 280 Kč

Jednoodrůdová Barbera vypěstovaná až na 45letých keřích na vinici Conca Tre Pile v kopcovité oblasti Bussia Soprana.  

+ další
3010/202
LANGHE ROSSO DOC, Poderi Aldo Conterno
1 400 Kč

 Novinka Alda Conterna - odrůdové složení: Nebbiolo, Pinot Nero, Merlot, Syrah - proto i název vína "QUARTETTO" - 4 odrůdy.    

4131/201
II Favot Langhe Nebbiolo DOCm Poderi Aldo Conterno, Barolo
1 745 Kč

Jednoodrůdové Nebbiolo (klony Michet and Lampia) vypěstované na minimálně 20letých keřích na různých vinicích.    

+ další
2854/202
Barolo Bussia DOCG Poderi Aldo Conterno Itálie
3 470 Kč

  Toto červené italské Barolo z Piemontu je pojmem po celém světě.  

+ další
3217/202
Barolo Colonnello Bussia, Poderi Aldo Conterno, Piemont, Itálie
od 4 525 Kč

Z nejlepších vinic nacházející se v Bussia di Monforte d'Alba se rodí víno Colonnello Barolo Bussia DOCG , jedno z nejlepších  Barolo, které...

3013/205
CICALA BAROLO DOCG Poderi aldo conterno 2
4 850 Kč

 Vinice Cicala se nachází na kopci chráněném před větrem v horní části oblasti Bussia Soprana. Ve srovnání s ostatními vinicemi tak produkuje...

3016/204
Barolo Romirasco DOCG poderi Aldo Conterno
7 630 Kč

Ocenění:Wine Spectator - 96 pointRobert Parker Gambero Rosso 3 sklenice. Veronelli *** 93 b. Duemilavini 5 hroznů Antonio Galloni 96...

3927/201
7 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 7 položek celkem