** Našich věrných  zákazníků si velmi vážíme, a proto se vybraná prémiová vína a vína k uskladnění  zobrazují pouze REGISTROVANÝM ZÁKAZNÍKŮM PO PŘIHLÁŠENÍ **

Sardínie /Sardegna/

sardinieSardinie má ve Středozemním moři centrální strategickou pozici. Je to také druhý největší ostrov celého Středomoří. Z převážné části je Sardinie kopcovitá, nížiny tvoří méně než 1/5 plochy ostrova.

Historie ostrova i jeho vín je prastará a velmi pestrá. Jako v celém Středomoří jí začali tvořit Féničané a Řekové již v 9. – 5. století před Kristem. Časté střídání vládců ostrova (Řekové, Římané, Katalánci, Aragonci, Arabové, Francouzi a nakonec Italové) ovlivnilo jeho kulturu, gastronomii i pěstované odrůdy vína.

Z enologického hlediska je Sardínie velmi zajímavá oblast, s mnoha prapůvodními odrůdami. Při kvantitativním srovnání z celoitalského pohledu je množství vyprodukovaného vína malé a je důležité hlavně pro místní spotřebu. Nejpopulárnější odrůdou je bílé Vermentino, původem z Ligurie, které v severní části ostrova jako jediné sardské víno obdrželo nejvyšší apelační označení - Vermentino di Gallura DOCG. Modré původní odrůdy jsou Cannonau, Monica di Sardegna, Carignano, Pascale, Bovale, z autochtonních bílých je to Nuragus a Malvasia di Sardegna. Za zmínku stojí i víno z centrální části Sardínie, z okolí přístavu Oristano – Vernaccia di Oristano, nasládlé bílé víno s vysokým stupněm alkoholu.

Na celkové produkci Itálie se podílí 1 %.

Wine of Italy  Vás tímto zdvořile informuje o skutečnosti, že tento web používá soubory cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, sociální média a pro reklamní účely. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.