Vini bianchi italiani - původní odrůdy Wine of Italy

Pro milovníky bílých vín jsme sestavili takovou "lahůdku" v podobě šesti bílých vín z různých regionů, ale každé z vín je přímo z původní (autochtonní)

odrůdy daného regionu. Ochutnáme spolu bílé víno z Toskánska, Umbrie, Piedmontu, Marky, Benátska a i ze Sicílie.

 

skladem
Značka: Wine of Italy
2 021 Kč –20 % 1 616 Kč
Kategorie: ╠ Degustační bedýnky
Objem: 6x0,75 l
Země původu: Itálie
vini bianchi degustační bedýnka původních odrůd
Novinka
2 021 Kč –20 %

 Pojďte s námi prozkoumat opravdu zajímavé odrůdy celé Itálie! 

1. Vernaccia di San Gimignano DOCG, r. 2022, Geografico (Toskánsko)

Vernaccia je jednoodrůdové víno a v oblasti DOCG se vyrábí výhradně z původní tradiční révy Vernaccia di San Gimignano. Víno má proto svůj nezaměnitelný charakter a je považováno za jedno z nejlepších italských bílých vín. Má zlatožlutou barvu, buket velmi jemný, elegantní, avšak zároveň intenzivní. Chuť v ústech je svěží a ovocná, s dobrou, velmi jemnou strukturou a charakteristickou, lehce nahořklou dochutí. 12,5% alk.

2. Grechetto Colli Martani Montefalco Bio DOC, r. 2021, Antonelli San Marco (Umbrie)

(čti:  Greketo Koli Martany) je suché, bílé, víno, vyrobené z regionální odrůdy GRECHETTO, každoročně dozrávající na vinicích položených na prosluněných svazích v okolí měst Torgiano a Montefalco v italské Umbrii. Tato odrůda révy patří do skupiny tzv: Native grapes pro daný region. Grechetto je hlavní autochtonní    (prapůvodní) bílou odrůdou Umbrie. Toto je rozšířené jak v oblasti Orvieto (ve směsích), tak v oblasti Todi (100% Grechetto), zvané Colli Martani, jehož součástí je oblast Montefalco. 14% alk.

3. Soave DOC, r. 2022, Brigaldara (Benátsko)

Tradiční víno z okolí Verony se vyrábí z autochtonní odrůdy Garganega. Barva je intenzívně slámově žlutá. Vůně květů akátu a hlohu. Chuť velmi příjemná, plná, harmonická. 13% alk. Ocenění ročníku 2022: 92 bodů od James Sucklinga

4. Insolia Sicilia Bianco IGT, r. 2022, Cusumano (Sicílie)
Stará sicilská odrůda Insolia pěstovaná na nových (asi 10letých) vinicích v západní části ostrova na pahorcích u Trapani, ve vyšší nadmořské výšce. Kvašení při kontrolované, relativně nízké teplotě, v nerezových tancích. Po vykvašení zůstává víno zrát na kalech alespoň 4 měsíce. Svěží, suché, jednoznačné hezké bílé víno se žlutozelenkavou barvou. Vůně bylinek, s náznaky broskve. Středně tělnaté, velmi příjemná chuť, svěží citronová kyselinka s podtóny jablka. Dlouhý živý závěr. 12,5%alk.

5. Verdicchio dei Castelli di Jesi DOC,  r. 2021, Velenosi Vini (Marche)

Velenosi zakoupili jednu z nejlepších vinic v srdci klasické DOC oblasti Castelli di Jesi. Po zkušebním roce 2004 bylo víno uvedeno do prodeje a hned s obrovským úspěchem. Odrůdy: 85% Verdicchio, 15% další bílé odrůdy povolené pro apelaci. Po ruční sklizni brzy ráno nebo pozdě večer se ne zcela dozrálé hrozny velmi šetrně lisují na pneumatických lisech. Mošt se ochladí a staticky dekantuje než začne probíhat kvašení v ocelových tancích za řízené teploty. Výsledkem je bílé víno mimořádné kvality, svěží, avšak plné, harmonické, zakulacené. Barva slámově žlutá s jiskrnými zelenavými odlesky. Vůně je jemná, avšak stálá a neopomenutelná, příjemně svěží, s podtóny zeleného jablka, medu, koření. 13,5% alk.

6. Gavi di Gavi DOCG, r. 2022, Nicola Bergaglio (Piedmont)

Toto velmi známé italské víno z Piemontu je jednoodrůdové - 100% Cortese. Slámově žlutá barva,- vůně je jemná, svěží, se zřetelným nádechem citrusových plodů a tropického ovoce. Chuť příjemná, suchá a harmonická.  Podává se zejména k plodům moře a čerstvým sýrům. 13% alk.

5
2x
4
1x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
4
JJ Avatar autora | 21.10.2020
Italská bílá vína mě obecně příjemně překvapila, je tu i slušný poměr cena/kvalita. Určitě jsou pro mě zajímavější místní odrůdy, v těch tradičních je Morava špičková a cenově přístupnější. Netradiční a atraktivní chutí mě zaujalo hlavně Grechetto a Vernaccia.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: