Kampánie /Campania/

Kampánie Campania vinařská oblast 2


Kampánie (italsky Campania) je kraj nacházející se v jižní Itálii.. Na severozápadě sousedí s Laziem, na severu s Molise, na severovýchodě s Apulií, na východě s Basilicatou a na západě s Tyrhénským mořem.
Rozloha regionu: 13 590 km²,
Počet obyvatel: 5,8 milionu obyvatel
Hlavní město:  Neapol
Správně je rozdělen na 4 provincie: Avellino, Benevento, Caserta, Salerno a metropolitní město Napoli.
Všeobecně známou dominantou je činná sopka Vesuv.Nejznámější erupcí byla erupce z 24. srpna roku 79 našeho letopočtu, kdy  zanikla města Pompeje, Herculaneum, Oplontis a StabieJméno Kampánie pochází od Římanů, kteří oblast nazývali Campania felix, stejný základ je i v názvu francouzské oblasti Champagne. 

Ve starověku kraj obývali Oskové,  Řekové a  Etruskové. Vzájemné střetnutí skončilo roku 474 př. n. l. porážkou Etrusků.
V roce 340 př. n. l. oblast ovládli Římané. Vedle Řeků, kteří zde postavili významné stavby, přinesli rozvoj Kampánie i Římané, kteří využívali zvláště okolí Neapolského zálivu jako rekreační oblast.
Po výbuchu Vesuvu v roce 79 a pádu Římského císařství následovaly vpády Vandalů, Vizigótů, Byzantinců. 

Ve středověku se zde prosadili Langobardi, pak následovalo období samostatných menších území, byla zde v 10. století i samostatná námořní republika Amalfi.

Po ovládnutí jižní části Itálie Normany roku 1139 se roztříštěné části oblasti spojily do Kampánie.

V 15. a 16. st. došlo z podnětu Alfonse Aragonského ke spojení Neapole a Sicílie a vytvoření Neapolského království. Pozdější panovníci (Francouzi, Němci, Španělé) udržovali v oblasti feudální systém, což způsobilo zpoždění ve společenském vývoji proti severní části Itálie.
V roce 1861 se stala Kampánie součástí Italského království. 

Vinařství:
kolonizátoři z antického Řecka přivezli do regionu Kampánie své odrůdy (např. Greco, Falanghina a Aglianico), které se tu pěstují, jako autochtonní odrůdy, dodnes.
Donedávna ale z této oblasti bylo známé pouze víno Lacryma Christi, a to dokonce v jeho sladké podobě (Lacryma, Lacrima nebo také Lachrymae jsou prý „slzy“, které Kristus uronil když se podíval z nebe na krásu neapolského zálivu...).
Nejvěhlasnější červené víno Kampánie je Taurasi, také přezdívané „Barolo jihu“, které dává kultivar Aglianico , zatímco jeho bílým protějškem jsou bezpochyby Fiano di Avellino a Greco di Tufo.

Vinice pokrývají 46.800 ha, z toho registrovaných DOCG vinic je celkem 1,59 tisíc ha .
Nejdůležitější oblastí jsou v okolí městečka Avellino a Benevento.

Na celkové produkci Itálie se podílí 3,7%