Marky (Marche)

marche oblast


oblast Marche (v češtině Marky) leží ve střední Itálii - na přibližně stejné úrovni jako Řím, sousedící na severu s Emilií-Romagnou, na severozápadě se San Marinem a ToskánskemUmbrií na jihozápadě, Abruzzem a Laziem na východě a Jaderským mořem na východě. Region má rozlohu 9 694 km², 1,5 miliónu obyvatel a dělí se na 5 provincií (Ancona, Ascoli Piceno, Fermo, Macerata, Pesaro e Urbino) . Hlavním městem je Ancona, která leží v severní části regionu a je z Prahy vzdálené 1168Km.
Z historie víme, že zdejší krajinu ve starověku obýval kmen Picenů (odtud též pochází název červeného vína Rosso Piceno), po nichž přišli Gallové. Později se zde mísil vliv Langobardů a byzancijský.  V 10. století byla krajina označována jako marche (hranice), tedy okrajovou oblastí vlivu římsko - německého císaře. V letech 1631 až 1860 bylo celé území součástí Církevního státu.

Významným a velmi zajímavým městem oblasti Marche je renesanční Ascoli Piceno (zde má sídlo např. vinařství Velenosi Vini)

Marche je typickým hornatým regionem s průměrnou výškou 500 m nad mořem a nenachází se zde žádné nížiny.

Vinařství tohoto regionu jsou velice různorodá a liší se oblast od oblasti. Vzhledem k odlišnému klimatu, na východě, kde díky Jaderskému moři je podnebí středomořské a na západě, kde hranici tvoří vysoké hory, i vína, která se zde pěstují, jsou velice rozmanitá. Červené odrůdy zde převládají nad bílými. 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení