Jižní Tyrolsko /Alto Adige/

 Alto Adige jizni tyrolsko 2

Oblast Jižního Tyrolska je na severu, východě i západě ohraničena alpskými hřebeny, otevřena na jih. Správný italský název je Alto Adige ("Alto Adiže", podle řeky Adige, která údolím protéká. Vinařská oblast začíná pod Brixenem, mezi Meranem a Bolzanem. Je to překrásný kraj s úchvatnou alpskou kulisou, kde se vinice střídají se středověkými hrady.

Silná stránka jihotyrolského vinařství nespočívá ve vyprodukovaném množství, nýbrž v detailu. Místní až středomořské klima nabízí různé podmínky pro pěstování vína v závislosti na nadmořské výšce. Když k tomuto základnímu předpokladu připočteme ještě chladné noci, půdu bohatou na minerály a šikovné ruce místních vinařů, může z této kombinace vzejít jediný výsledek – ta nejlepší bílá vína Itálie.

Zdejší vinaři dokázali plně využít místní charakteristické podmínky jako je čistota vzduchu, intenzita slunečního svitu, složení půdy a zároveň se vyrovnat s hůře přístupným terénem a horským klimatem. Spojením jejich nezměrné píle a umu se rodí skvělá vína s plným tělem, rozmanitých vůní, aromatická i delikátní. V chutích zdejších vín se můžete setkat s charakteristickými minerálními tóny.

99% místních vín nese označení DOC, což je percentuálně nejvíce ze všech italských regionů. Autochtonní odrůdy z Horní Adiže jsou především Schiava a Lagrein z modrých odrůd a bílý Tramín. Nejdůležitější pro místní produkci jsou však mezinárodní odrůdy Cabernet, Rulandské modré, Chardonnay, Riesling, Sylván, Sauvignon bílý a Müller Thurgau.

Na celkové produkci Itálie se podílí 4,7%.

 

  ∇  NAŠI VINAŘI
    Elena Walch
   Eisacktaler Kellerei Valle Isarco